Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu
Atrakcje Dolnego Śląska

Atrakcje Dolnego Śląska

O tym, że warto zaplanować wypoczynek na Dolnym  Śląsku, mało kogo trzeba przekonywać. Wystarczy spojrzeć na widokówki przedstawiające najważniejsze atrakcje turystyczne tej części Polski, aby poczuć chęć ujrzenia ich na własne oczy. Zamki Książ czy Moszna przyciągają turystów od lat, podobnie zresztą jak marzenia o znalezieniu złota i wyjątkowe krajobrazy. Miejsc wartych odwiedzenia jest na Dolnym Śląsku pod dostatkiem, więc nic dziwnego, że to bardzo popularny kierunek wakacyjnych podróży.

Chociaż przez wiele lat rejon Wałbrzycha słynął między innymi z licznych kopalni węgla kamiennego, dziś zobaczyć można jedynie ich pozostałości. W niczym nie ujmuje to atrakcyjności okolic miasta. Już z oddali okazale prezentuje się zamek Książ. Stoi na wzniesieniu i stanowi prawdziwą perłę architektury Dolnego Śląska. To jedna z tych budowli na Szlaku Zamków Piastowskich, przy której koniecznie trzeba się zatrzymać na dłużej, zwiedzając Wałbrzych i okolice. Zamek Książ to jeden z trzech największych zamków w Polsce. W tym wielkim gmachu kryje się około czterysta pomieszczeń. Na zwiedzających ogromne wrażenie robią już zewnętrzne elementy całej elewacji, do których zaliczają się imponujących rozmiarów baszty i ciężkie bramy. Dziedzińce, jak na tak okazałą budowlę przystało, są niezwykle przestronne. Ozdobę stanowią tarasy, między innymi Różany czy Prochowy, przypominające ogrody w miniaturowej wersji. To doskonałe miejsca na relaksujący spacer, podobnie jak palmiarnia, pełna egzotycznej roślinności z najdalszych zakątków świata czy pobliski Książański Park Krajobrazowy. Zamek nie zawsze wyglądał tak okazale jak dzisiaj. Zanim stał się własnością rodziny Hochbergów, służył miejscowym złodziejaszkom za kryjówkę. Jeszcze wcześniej doznał wielu zniszczeń na skutek działań wojennych. Dopiero Konrad Ernest Maksymilian Hochenberg zapoczątkował zmiany w dobrym kierunku, decydując się na przebudowę części zamku. Na jego cześć najbardziej imponującą komnatę nazwano Salą Maksymiliana, z którą sąsiadują Salony: Zielony i Biały. Ich zabytkowe wnętrza kryją mnóstwo pamiątek z różnych epok historycznych. Zamek Książ można zwiedzać zarówno z przewodnikiem, jak i bez jego pomocy. Decydując się na pierwszą opcję, mamy do wyboru dwie trasy: krótszą- Maksymiliana oraz dłuższą- Śladami Tajemnic Drugiej Wojny Światowej. Na tych, którzy zakończyli zwiedzanie zamku, czeka kolejna atrakcji: Książański Park Krajobrazowy. Warto odbyć chociaż krótki spacer po jego terenie, bo w mało którym miejscu trafimy na taką różnorodność gatunków roślin i zwierząt, jak właśnie tutaj

Kto ma więcej czasu i ochoty na poznawanie nowych miejsc, może pojechać do Jeleniej Góry i zatrzymać się w jej południowej dzielnicy- Sobieszowie. Znajdują się tam pozostałości zamku Chojnik: między innymi ściany, wieża i elementy murów obronnych. Samo zwiedzanie trwa krótko, znacznie więcej czasu zajmuje, zwłaszcza w sezonie letnim, czekanie w kolejce, by wejść na wieżę. Chętnych nie brakuje, bo Chojnik z pewnością warto zobaczyć, będąc w Karkonoszach. Z Jeleniej Góry całkiem blisko jest do Szklarskiej Poręby. W dawnych czasach w miejscowych hutach na szeroką skalę produkowano przezroczyste szkło. Wiele hut zamknięto, ale niektóre do dzisiaj wytwarzają, tak chętnie kupowane przez turystów, szklane pamiątki. Karkonosze, tak jak i cały Dolny Śląsk, od lat przyciągają poszukiwaczy cennych minerałów, w tym również złota. Istnieją tu liczne wyrobiska, z których do najbardziej znanych zaliczają się Złote Jamy. Z kolei w Szklarskiej Porębie znajdują się aż dwa muzea z okazami najpiękniejszych minerałów z okolicy. Kogo nie zadowoli samo oglądanie, może kupić minerały w jednym z wielu sklepików prowadzących ich sprzedaż. Zwiedzając Karkonosze, warto udać się także w okolice dwóch malowniczych wodospadów. Pierwszy z nich to Wodospad Kamieńczyka. Widok wody spadającej z wysokości 27 m to niezapomniane przeżycie dla każdego. Do tego miejsca prowadzą dwa szlaki, w tym Główny Szlak Sudecki. Nieco mniejszy, ale również piękny, jest Wodospad Szklarki. Przy obu wodospadach znajdują się schroniska, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by zatrzymać się w tych okolicach na dłużej.

Dolny Śląsk oferuje turystom niezliczoną ilość różnego rodzaju atrakcji. Nie zawiodą się miłośnicy historii, przyrody i górskich krajobrazów. Imponujące wrażenie robią zamki- w tym Książ, których w tej okolicy nie brakuje. Na uwagę zasługują też zamek Czocha oraz Moszna. Nie sposób przejść obojętnie wobec katedry św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy. Zwolennicy wypoczynku na łonie natury wybiorą z kolei górskie szlaki i liczne parki krajobrazowe.