Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu
Najpiękniejsze miejsca w polskich Tatrach

Najpiękniejsze miejsca w polskich Tatrach

Najwyższym pasmem górskim na terenie Polski są Tatry. Dzielą się one na Tatry Wysokie i Tatry Zachodnie. Najwyższym szczytem Tatr Wysokich są Rysy, Tatr Zachodnich Starorobociański Wierch. Tatry są pasem górskim o bardzo wysokich walorach przyrodniczych i krajobrazowych. W celu ich ochrony utworzono Tatrzański Park Narodowy. Każdego roku odwiedzane są przez miliony turystów, większość z nich spotkać można w miejscach cieszących się największą popularnością: na Giewoncie, w Dolinie Kościeliskiej, na Kasprowym Wierchu, nad Morskim Okiem i na Rysach.

Spośród tatrzańskich szczytów największą popularnością wśród turystów cieszy się widoczny niemal z każdego miejsca w Zakopanem Giewont. Główny wierzchołek Giewontu wznosi się na wysokość 1895 m n. p. m. Nie jest to szczyt samotny, ale cały masyw, na który składa się Szczerba, Długi Giewont i Mały Giewont. Pierwsze wejście na ten najbardziej popularny tatrzański szczyt zostało odnotowane w roku 1830. Na szczycie w roku 1901 został ustawiony żelazny krzyż. Na Giewont prowadzi niebieski szlak z Kuźnic i czerwony, który został poprowadzony przez Dolinę Strążyską. Ten ostatni szlak jest bardzo atrakcyjny widokowo. Na Giewont można wejść także przez Dolinę Małej Łąki, korzystając z żółtego szlaku doprowadzającego na Przełęcz Kondracką.

Za najpiękniejszą dolinę położoną w Tatrach Zachodnich uważa się Dolinę Kościeliską. Jest ona bardzo licznie odwiedzana przez turystów, gdyż jej przejście nie wymaga żadnego wysiłku. Szlak prowadzący przez Dolinę Kościeliską jest wyłącznie szlakiem pieszym, dopuszczalny jest jedynie ruch konnych dorożek, które dojeżdżają do Hali Pisanej. Wejście do doliny znajduje się w Kirach. Najciekawsze miejsca na terenie doliny to Brama Kraszewskiego – długi na 500 metrów wąwóz-, rozległa kotlina Hala Pisana, wąwóz Kraków, Jaskinia Mroźna (szlak wejściowy do jaskini znajduje się przed Bramą Kraszewskiego). Wędrówka Doliną Kościeliską kończy się na hali Ornak, na której znajduje się schronisko o tej samej nazwie.

Licznie odwiedzanym miejscem w Tatrach jest Morskie Oko. Morskie Oko położone jest na wysokości 1395 m n. p. m. Najprostsza i zarazem najbardziej popularna wśród turystów droga do Morskiego Oka prowadzi z Palenicy Białczańskiej. Jedną z atrakcji mijanych po drodze są Wodogrzmoty Mickiewicza. Po dotarciu nad staw wielu turystów kontynuuje wędrówkę albo do Czarnego Stawu pod Rysami, albo decyduje się na wejście na Rysy. Wokół stawu poprowadzono także popularną ścieżkę spacerową.

Najbardziej dostępnym, od chwili uruchomienia kolejki linowej, dla turystów szczytem Tatr jest Kasprowy Wierch. Dolna stacja kolejki znajduje się w Kuźniach. W okresie wakacji kasa biletowa jest mocno oblężona, czeka się czasem kilka godzin. Alternatywą może być wejście piesze zielonym szlakiem biegnącym także z Kuźnic.

Najwyższym szczytem polskich Tatr są położone na wysokości 2499 m n. p. m. Rysy. Na szczyt prowadzi szlak czerwony z Morskiego Oka. Szlak oferuje przepiękne widoki, jest jednak męczący. Część szlaku przebiega w ekspozycji.