Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu
Ustka nie tylko na wakacje

Polskie morze jest coraz bardziej popularne. W tym roku turystów nad morzem w wakacyjne miesiące było tak wielu, że z trudem można było znaleźć miejsca noclegowe. Zajęte były hotele, pensjonaty i kwatery prywatne. Oczywiście nasze morze nie jest tak ciepłe jak na przykład Morze Śródziemne, ale posiada inne uroki, których gdzie indziej nie ma. Zmienia się też na korzyść cała infrastruktura. Władze i sami mieszkańcy nadmorskich miast i miasteczek starają się, by to do nich przyjeżdżało jak najwięcej turystów. Inwestują więc w infrastrukturę, dbają by nadmorskie plaże były czyste, a jednocześnie starają się turystom uprzyjemnić czas wolny nawet wtedy, kiedy pada deszcz i o typowo nadmorskich atrakcjach można zapomnieć. Jedną z najpiękniejszych miejscowości, położonych nad morzem, jest Ustka. Początkowo niewielka rybacka osada stała się dość szybko popularnym nadmorskim kurortem z bardzo ciekawą historią. Pierwsi turyści zjawili się tu na początku dziewiętnastego wieku i zamieszkiwali głównie chaty rybackie. Dopiero, z biegiem czasu, powstała dzielnica willowa, z uroczymi pensjonatami i hotelikami. Goście przybywali głównie z Niemiec. Przyjeżdżał tu m.in. sam żelazny kanclerz – Otto von Bismarck, którego willę do tej pory można podziwiać w Ustce. Dopiero z biegiem czasu, po doprowadzeniu linii kolejowej do miasta – pojawili się też bogaci Polacy. Kiedy wyruszymy do centrum miasta, na pewno zwrócimy uwagę na stare chaty rybackie w stylu szachulcowym. Są one staranie od kilku lat odnawiane i przywraca się im dawnych charakter. Uważnie obserwując można jeszcze zauważyć dawny układ historyczny miejscowości. Odnowione domy są obecnie używane głównie do celów turystycznych. W każdej nadmorskiej miejscowości dużym powodzeniem cieszy się molo i promenada. W Ustce promenada jest wyjątkowo okazała. Mierzy ponad półtora kilometra i można nią spacerować słuchając szumu morza oraz wdychając niepowtarzalne powietrze. Spacerując po molo: wschodnim i zachodnim, można obserwować portowe życie. Turyści obserwują więc wpływanie do portu różnych jednostek, a jednocześnie spacerując, podziwiają rybackie kutry i turystyczne jachty. Te ostatnie są zresztą bardzo luksusowe. Odpocząć można w licznych tawernach, restauracjach i kawiarniach. Warto przypomnieć, ż nawet w momencie, kiedy Ustkę zamieszkiwało jedynie około pięćdziesięciu mieszkańców, było tu aż sześć tawern. Większość z nich zresztą odwiedzana przez załogi kutrów i statków wpływających do portu. Przy nabrzeżu cumują statki. Kilka z nich jest przeznaczonych dla turystów, by mogli odbyć morską wyprawę. Miłośnicy łowienia ryb mogą wybrać się na wyprawę dalekomorską. Odwiedzający Ustkę uwielbiają spacerować promenadą, która powstała jeszcze przed wojną na wydmach. Od tego czasu była przedłużana i upiększana. Wzdłuż promenady powstało wiele pięknych willi prywatnych, ale również restauracji. Nadmorskie plaże w Ustce są szerokie i bardzo czyste. Ceniący spokój prawdopodobnie wybiorą plażę Zachodnią, do której można dostać się spacerkiem poprzez sosnowy pachnący las. Do morza prowadzi wygodna, oświetlona droga wyłożona kostką. Plaża Wschodnia jest zdecydowanie bardziej zatłoczona, ale i bardziej wielkomiejska. Można z niej błyskawicznie dostać się do centrum miasta. Miłośnicy historii i nie tylko muszą koniecznie zobaczyć w Ustce bunkry Bluchnera. Oprócz autentycznych bunkrów pochodzących z czasów drugiej wojny światowej, jest tu prezentowana interesująca ekspozycja w znakomity sposób przybliżająca historię tego miejsca. Ustka jest rzeczywiście jednym z najciekawszych miast nadmorskich, które warto odwiedzić nie tylko w wakacje.