Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu
Wakacje w górach

Wakacje w górach

Południowa część naszego kraju może okazać się świetnym wyborem pod kątem wakacyjnego wyjazdu. Nic dziwnego, że coraz więcej Polaków decyduje się na spędzenie wypoczynku właśnie w górach. Najczęściej wybieramy Tatry oraz Bieszczady, ponieważ są to zarazem pasma idealne także dla początkujących turystów. Warto zastanowić się, o czym należy pamiętać przed wyjazdem, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Jeśli tylko w odpowiedni sposób przygotujemy się do takiego wypoczynku, na pewno będziemy w pełni usatysfakcjonowani swoim urlopem.

Podstawą przed każdym wyjazdem w góry jest skompletowanie odpowiedniej garderoby. Wbrew pozorom, nie jest to proste zadanie, do którego trzeba podejść na poważnie. Nie da się ukryć, że od wyboru właściwego obuwia zależy nasze bezpieczeństwo. Spacerowanie po górskich szlakach wiąże się z koniecznością chodzenia po śliskich i nierównych skałach. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że takie nawierzchnie są wyjątkowo niebezpieczne. Górskie szlaki można pokonywać wyłącznie w obuwiu trekkingowym, które najlepiej kupić w sklepie sportowym. Dobrym wyborem okażą się buty powyżej kostki, ponieważ takie modele jednocześnie zabezpieczą nasze stopy przed ewentualnym skręceniem. Jest to obuwie wiązane, co dodatkowo ułatwia dopasowanie go do kształtu naszych stóp. Ważne jest także, aby w wyprawę w góry zabrać ze sobą cieplejsze ubrania. Tutaj pogoda zmienia się jak w kalejdoskopie, dlatego trzeba zapobiec ochłodzeniu organizmu. Przygotować trzeba się również na gwałtowne deszcze – w tym zakresie strzałem w dziesiątkę będą foliowe płaszcze przeciwdeszczowe, które są niezwykle lekkie.

Górskie wakacje należy dokładnie zaplanować pod względem wyboru odpowiednich szlaków. Początkujący turyści nie mogą decydować się na trudniejsze trasy, ponieważ będą one dla nich zbyt niebezpieczne. Najlepiej sięgnąć po aktualną mapę szlaków, aby przekonać się, które z nich będą idealnie dopasowane do naszych aktualnych umiejętności. Poszczególne trasy są oznaczone konkretnymi symbolami kolorystycznymi, co znacznie ułatwia znalezienie właściwej drogi. Oczywiście trudność szlaku powinna być również zależna od wieku turysty. Dla dzieci należy wybrać łatwiejsze drogi, podobnie jak dla osób starszych. Tylko turyści o doskonałej kondycji fizycznej mogą decydować się na trudne trasy, w których konieczne byłoby wspinanie się po górach za pomocą łańcuchów. Należy jednak zaznaczyć, że tego typu szlaki zazwyczaj są bardziej atrakcyjne pod względem widokowym. Nie można jednak kierować się tylko tą kwestią, bowiem właśnie bezpieczeństwo powinno być dla nas absolutnym priorytetem.

Wakacje w górach bez wątpienia mogą dostarczyć nam wielu niezapomnianych wrażeń, jednakże należy pamiętać o odpowiednich przygotowaniach. Na szczęście obecnie mamy swobodny dostęp do profesjonalnych butów trekkingowych, dzięki którym zapewnimy sobie bezpieczeństwo. Warto pamiętać, że góry są potężnym żywiołem i nie każdy turysta poradzi sobie z pokonywaniem bardziej problematycznych szlaków.