Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu
Co warto zobaczyć w Gdańsku?

Co warto zobaczyć w Gdańsku?

Wybrzeże to niezmiennie ta część Polski, która latem przyciąga największą liczbę turystów i ludzi spragnionych relaksu nad morzem. Beztroski wypoczynek warto jednak połączyć ze zwiedzeniem głównego polskiego miasta portowego. Burzliwa i długa historia Gdańska to powody, dla których w mieście można odnaleźć wiele śladów historii, zapisanych przede wszystkim w architekturze i pomnikach. Gdańsk liczy na tyle bogatą ofertę zabytkowych atrakcji turystycznych, że nie sposób wspomnieć tutaj o wszystkich z nich. Zwiedzanie można jednak uporządkować, tak by móc obejrzeć kolejne rejony miasta i dostrzec wszystko, co mają do zaoferowania.

Zabytki – jakie i gdzie?

Miasto Główne, położone malowniczo nad Motławą, skupia ogromną ilość zabytkowych gmachów publicznych. Oprócz ratusza są to przede wszystkim liczne kamienice, ozdobne bramy miejskie (na czele z charakterystycznym Żurawiem) oraz baszty. Wśród tutejszych kościołów na szczególną uwagę zasługuje Bazylika Mariacka Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – nie tylko z uwagi na zachwycającą, gotycką prezencję czy zgromadzone wewnątrz dzieła sztuki, ale także przez fakt, że jest największą ceglaną budowlą na świecie. W obszarze Miasta Głównego znajduje się ponadto najbardziej charakterystyczny miejski zabytek – Fontanna Neptuna, wyobrażająca antycznego boga, opiekuna mórz. Gdańskie Stare Miasto z kolei to obszar zapełniony kolejnymi zabytkowymi kościołami i budynkami publicznymi. Koneserzy sztuki w Starym Przedmieściu znajdą kościół Świętej Trójcy wraz z klasztorem pofranciszkańskim, gdzie mieści się obecnie gdański oddział Muzeum Narodowego. Ponadto, z wiekowych budowli można znaleźć w mieście także liczne spichrze, w których niegdyś przechowywano ogromne ilości zboża przeznaczonego na handel. Wśród topografii wyróżnia się znacząco także półwysep Westerplatte, miejsce gdzie rozegrały się walki inicjujące II wojnę światową. Pamięci poległych tu żołnierzy poświęcono monumentalny pomnik, który upamiętnia poświęcenie obrońców wybrzeża, broniących się przed nazistowskimi agresorami przez aż siedem dni. Monument ma przypominać wbity w grunt bagnet.

Sympatycy zabytków architektury sakralnej nie mogą ominąć także Bazyliki Archikatedralnej w Oliwie. Choć świątynia w tym miejscu powstała już w XII wieku, wskutek dziejowych zawieruch była odbudowywana kilkakrotnie, przez co obecnie prezentuje styl dosyć eklektyczny: smukłym, gotyckim wieżom towarzyszy bogato zdobiony, barkowy portal. Tym, co zasługuje na szczególną uwagę w tym obiekcie, są organy – zachwycające zarówno prezencją, jak też wydawanym dźwiękiem. W bezpośrednim sąsiedztwie katedry znajduje się park, noszący imię Adama Mickiewicza. Jego zalążkiem były ogrody klasztorne, cystersów, którzy byli pierwszymi gospodarzami tutejszych obiektów sakralnych. Na terenie parku znajduje się ogród botaniczny, nieopodal znajdują się dwory i wille, w tym także Pałac Opatów. Bliżej morskiego brzegu, sympatycy historii odnajdą fortyfikacje z XIX i XX wieku oraz zachowane, stare budynki rybackie.