Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu
Wizyta w Gniewie

Wizyta w Gniewie

Gniew to osada położona na zachodnim brzegu Wisły, na terenie . Miasteczko to zasługuje na szczególną uwagę turystów głównie z uwagi na fakt, że posiada niezwykle wyjątkowy zabytek, w postaci jednej z najstarszych krzyżackich warowni. Jest to monumentalny zamek, wzniesiony w stylu gotyckim. Dla tej grupy amatorów letniego wypoczynku, którzy chętnie łączą wakacyjny relaks z możliwością poznania interesujących miejsc, wycieczka obejmująca zabytki jest okazją poszerzenia wiedzy o świecie i zyskania niepowtarzalnych wspomnień. Historia Polski kryje w sobie wiele niezwykłych opowieści, które warto odkryć – na przykład w czasie urlopu podczas cieplejszych miesięcy roku.

Dzieje krzyżackiej warowni

Początki powstawania zamku w Gniewie historycy określają jako okolice 1290 roku. Był to więc stosunkowo niedługo po tym, jak Krzyżacy objęli w dzierżawę ziemie leżące na północ od Mazowsza. Jako organizacja obdarzona misją chrystianizacji Prus, zyskała niejako w prezencie możliwość osiedlenia się w pobliżu. Jak opowiadają liczne źródła historyczne, Krzyżacy wysoce nadużyli polskiej gościnności, zagarniając opanowane tereny na własność i podejmując wysiłki stworzenia własnego państwa na bałtyckim wybrzeżu. Śladem tych działań Zakonu i dowodem, jak rozległe stały się ich włości, są liczne zamki i zabudowania krzyżackie, jakie zachowały się do naszych czasów. Prace budowlane przy zamku w Gniewie miały trwać nawet do połowy XIV wieku, co jest zrozumiałe, patrząc na rozmiary przedsięwzięcia. W trakcie wojen polsko-krzyżackich zamek był kolejno zdobywany przez obie strony konfliktu. Ostatecznie, po wejściu w życie postanowień pokoju toruńskiego, kończącego wojnę trzynastoletnią, Gniew wraz z zamkiem znalazł się w granicach Polski. Budowla odgrywała odtąd rolę siedziby aktualnie urzędującego starosty – w pewnej chwili dziejowej był nim Jan Sobieski.

Atrakcje turystyczne

Sam zamek stanowi nie lada gratkę dla tych turystów, którzy mają szczególną słabość do zabytkowych budowli. Majestatyczny i piękny w swej surowej urodzie gotyk dostarcza mnóstwa pozytywnych wrażeń estetycznych, dodatkowo na wyobraźnię działa świadomość, jak długo budowla trwa na swoim miejscu i jak wielu historycznych wydarzeń była świadkiem. Budynek ma kształt kwadratu, na którego wierzchołkach umieszczono baszty. Wysokie wieże oraz ostrołukowe otwory okienne z charakterystycznymi zdobieniami nadają budowli najwięcej gotyckiego posmaku. Wewnątrz zabytkowego zamku można jednak znaleźć więcej konkretnych atrakcji: zwiedzanie go obejmuje nie tylko przejście przez zamkowe krużganki, ale również wizyty w kaplicy, zbrojowni, a nawet w izbie tortur. Wewnątrz zamku zorganizowane są także specjalne wystawy, których rekwizyty dokumentują przeszłość związaną między innymi z bitwą pod Grunwaldem. Co więcej, na terenie zamku mieści się luksusowy hotel, zapewniający szereg wygód i atrakcji dostosowanych do oczekiwań współczesnych turystów. Co więcej, z Gniewu jest już niedaleko do Malborka – niegdysiejszej głównej twierdzy krzyżackiej.